Н в овчинников салам сер сочинение

Проект ĕçĕн тĕллевĕсем:

— Андриян Николаев пек вĕренме, тăрăшма вĕрентесси; тăван халăха, çĕре-шыва юратма хăнăхтарасси;

— вĕренекенсен çыхăнуллă пуплевне аталантарасси;

— пĕтĕмлетÿсем тума вĕрентесси.

Проект ĕçĕн задачисем:

— тĕрлĕ литература источникĕсем çине таянса проект ĕçне тума çăл куçсем палăртасси;

— пĕлĕве ÿстерес тĕлĕшпе маларах вĕреннĕ сведенисемпе вĕренекенсене хăйсене тĕллĕн анализ тума вĕрентесси;

— ÿкерчĕксем тăвасси;

— сăвă тексчĕсем тăрăх хĕвеллĕ тата таблицăлла кластер йĕркелесси.

— символсене ăнлантарасси;

— ĕçсене малалла пурнăçлама Power–pointпа усă курма вĕрентесси.

— видеклип йĕркелесси;

— çыру ăсталăхне аталантарасси;

Проект ĕçĕн тухăçлăхĕ:

1. Тăван халăхпа, ун мухтавлă яш-кĕрĕмĕпе мухтанасси;

2. Юратнă Çĕр-шывшăн хамăрăн та усăллă ĕç тăвас туйăма çĕклесси.

Проект ĕçне пурнăçланă май ачасем урокра илнĕ пĕлĕве мĕнле ÿстермеллине, малалла мĕнле аталанмаллине, нумай пĕлес, курас туртăма ÿстермелле. Апла пулсан урокра каланă сăмахсем пушшăн янăраса ахалех ÿксе ан çухалччăр. Кашни ачана Çĕр-шыв умĕнче ырă туйăмлă, ырă чунлă пулма хистеччĕр.

Проект ĕçĕн актуаллăхĕ:

1. Творчествăлла тата хăйсене тĕллĕн ĕçлесе ачасем лайăхрах астуса юлаççĕ, тарăн пĕлÿ илеççĕ.

2. Ÿкерчĕк тăрăх ĕçлени тата творчествăлла ĕçсем предметпа интереслентерме май параççĕ.

3. Проект тĕрлĕ информаци ресурсĕсемпе тата компьютер технологийĕсемпе усă курма май парать.

4. Проект ĕçне пурнăçланă май вĕренекенсемпе вĕрентекенсем хушшинче туслă хутшăнусем аталанаççĕ.

Ушкăнпа ĕçлесе çитĕнÿсем тума пулать, вĕренекенсене аталанма тĕрлĕ майсем пур.

5. 1) В Послании Президента Чувашии М.В.Игнатьева Госсовету Чувашской Республики «В молодежь надо верить!» убедительно прозвучало обращение о необходимости в семьях закладывать основы не только физического, но и духовного здоровья наших детей, а значит, и будущего всего народа. «Не устаю призывать вас беречь свой дом и ценить счастье, дарованное судьбой», — эти слова Президента обращены к каждому жителю Чувашии, к каждой семье.

Тĕп шухăшĕ:

Ырă ĕçсем тума çĕр çинче яланах вырăн пур.

Вĕренÿ темисен çыхăнăвĕ:

— чăваш чĕлхипе литература

— тăван ен культури

— ÿнер искусстви

— вырăс чĕлхипе литература.

Проекта пурнăçлама усă курнă мелсемпепе меслетсем:

Литература шырани, библиографи туни, ыйту-хурав, тĕпчев, иллюстраци, тишкерÿ, сюжетлă ÿкерчĕксем туни, кластер йĕркелени, словарь ĕçĕ, текстпа ĕçлени, шухăшсене йĕркелесе çырни, илемлĕ вулав, вырăсларан чăвашла куçарни, текстри кирлě вырăнсене тупса вулани, текстăн тěп шухăшне палăртни, проблемăна ушкăнпа сÿтсе явни, пултару ěçě, презентаци слайчěсемпе ěçлени, ачасен пěтěмлетěвě, учитель пěтěмлетěвě, юрă итлени, пурте пěрле юрă юрлани, кěнеке выстăвки йěркелени, ваттисен сăмахěсемпе ěçлесси, сăмах çаврăнăшěсемпе усă кураса текст çырасси.

Проекта хутшăнакансем:

Хĕрлĕ Чутай районĕнчи Тури Çĕрпÿкассинчи пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан вăтам шкулта 8 класра вĕренекенсем;

Мурайкина Светлана Васильевна, чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекенĕ.

Проекта пурнăçа кĕртмелли вырăн:

Хĕрлĕ Чутай районĕнчи Тури Çĕрпÿкассинчи пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан вăтам шкул, чăваш чĕлхипе литература пÿлĕмĕ.

Çыпăçтарнă файлсем:

Комментарисем:

Migulaj (2013-03-07 19:50:31):
видеклип — видеОклип

Тема: Сочинение по картине Н.В. Овчинникова «Здравствуй, Земля!»

Тип урока: Урок развития речи

Цель:

— Продолжать учить детей понимать и «читать» картины разного жанра, умение выражать свою гордость, свое отношение к герою картины — Андрияну Николаеву.

Задачи :

1 Формировать умение  создавать оригинальный текст;

2 Развивать умение писать сочинение по картине, речевую культуру обучающихся;

3 Привить учащимся любовь к своему народу и родному краю, формировать чувство уважения и гордости за причастность к великому наследию чувашского народа.

 Воспитывать любовь и уважение к своему земляку – космонавту А.Г. Николаеву.

Словарная работа: добиваться при устном ответе обучающихся полного развёрнутого   ответа с использованием сложных предложений.

Оборудование:

  1. Портрет Н В Овчинникова
  2. картины Н.В.Овчинникова «Здравствуй, Земля!», «На Родине»;
  3. — наборы картин в различным жанром;
  4. — видеозапись «Полет Андрияна Николаева в космос»;
  5. — грамзапись чувашской песни «Герою космоса».

Предварительная работа:

— Рассматривание картин Н.В.Овчинникова «Здравствуй, земля!», «На Родине».

— Беседа о жизни А.Николаева («Детские и школьные годы Андрияна», «Слово о сыне», «Светлые ключи», «Перед дальней дорогой»)

— Посещение краеведческого музея (Зал космонавтики)

Ход урока:

I.Орг. момент

II. Объяснение новой темы:

Подготовка учащихся к восприятию картины.

1. Вступительное слово учителя

           Его мы любим всей душой,

И стар, и молодой.

Он дважды космос покорял,

Чувашию всю удивлял.

Про кого же мы сегодня будем говорить? (А.Г.Николаев)

— Правильно, про Андрияна Григорьевича Николаева. Что мы знаем про него? Родился и учился в с.Шоршелы; трудное детство: отец умер рано, мать четверых детей растила одна; он работал в колхозе помощником комбайнера; закончил Марпосадский лесной техникум, работал в Карелии мастером, учился и работал в Центре подготовки космонавтов.

50 лет назад мы сделали первый шаг в Космос. 12 апреля 1961 года в Советском Союзе был выведен на орбиту вокруг Земли первый в мире космический корабль-спутник «Восток» с человеком на борту. Пилотом-космонавтом стал Юрий Алексеевич Гагарин. Началась новая эпоха – освоение Космоса.

Третьим космонавтом в нашей стране, а пятым в мире стал наш земляк, уроженец села Шоршелы Марпосадского района Андриян Григорьевич Николаев. 11-15 августа 1962 года он совершил свой первый полёт на корабле «Восток – 3». Весть об этом событии разлетелась по всему миру.

В пятнадцати километрах от Шоршел на берегу Волги стоит городок Сендерварри – по-русски Мариинский Посад. Здесь после школы в Марпосадском техникуме учился будущий космонавт.

В 1950 году его призвали в армию, Андриян стал курсантом школы воздушных стрелков., а через два года совершил первый самостоятельный полёт. «Я был в небе совершенно один! – восторгался он. – Передать словами чувства лётчика, оказавшегося один на один с небом, очень трудно, их можно сравнить разве  с первыми шагами ребёнка».

После окончания военного училища в 1954 году ему присвоено звание лейтенанта и началась его служба военным лётчиком. В 1960 году он, пройдя успешно все испытания, был зачислен в отряд космонавтов.

А в 1970 году вместе с космонавтом Виталием Севастьяновым он совершил свой второй полёт, который длился 18 суток. В ходе экспедиции  они совершили ряд научных экспериментов.

Героические подвиги Андрияна Николаева вдохновили  писателей, художников и композиторов. П. Хузангай, В. Давыдов-Анатри, Г. Орлов и П. Афанасьев создали поэмы. Известный чувашский поэт, драматург Яков Ухсай с восторгом писал:

                                  Наши деды крыши выше

                                   Не бывали никогда,

                                  Но светила им над крышей

                                  Недоступная звезда.

                                  Ты ракету к ней направил

                                  Поднял неба целину

                                  И Чувашию прославил,

                                  И прославил всю страну.

Учитель  включает  видеозапись  полета А.Г.Николаева в космос.

 Вся страна, вся Чувашия рукоплескала герою космоса. Поэты сочиняли стихи, художники писали картины в честь Андрияна. Вспомните, пожалуйста, на чьих полотнах мы знакомились с А.Г.Николаевым. (На полотнах художника Н.В.Овчинникова).

Итак, перед нами картина Н.В. Овчинникова «Здравствуй, Земля!..» (Обучающиеся рассматривают картину, делятся первыми впечатлениями)

     2 Выступление обучающегося (о творчестве художника Н. Овчинникова):

     Н.В. Овчинников – профессор живописи, народный художник СССР, лауреат Государственной премии Чувашской Республики. Учился в Институте живописи, скульптуры и архитектуры им. Репина в Ленинграде (Санкт-Петербурге). Главной темой его произведений в 50-70 гг ХХ века являлась современность, его герои, его время – герои-победители, время победителей, время активного действия. Поэтическое восприятие мира прослеживается в его пейзажной живописи. Пейзаж присутствует во всех его тематических картинах как сфера действия человека, его многотрудного творчества. (демонстрация картин «Первая борозда» «Трудовая Волга» ,«Трудные километры»,«Лесорубы»

3. Слово учителя: Величайшие события времени – подвиги человека в освоении космического пространства, полёт нашего земляка А.Г. Николаева в космос – глубоко взволновали Н.В. Овчинникова, вдохновили на создание новых произведений. В творчестве художника начинается новый этап, рождается космическая тема.

     4.Беседа по картине:

 – Что изобразил художник на картине «Здравствуй, Земля!..»? ( И портрет А.Г. Николаева, и пейзаж)

 – Кто изображён на переднем плане? (А.Николаев, Художник хотел подчеркнуть, что он на этом полотне самый главный).

 –  Больше половины пейзажа занимает небо. Почему художник отдаёт предпочтение в пейзаже небу? (Потому что А. Николаев – космонавт, он покорил небо. Художник взаимосвязывает небо и космонавта.)

 – Какое здесь небо? (светлое, чистое, с дымкой только что спустившегося корабля…)

 – Какие качества можно увидеть в характере А.Г. Николаева? (Сильный, уверенный, радостный, мужественный…)

      – Что в руке у Николаева? (Полевые цветы)

      – Как вы думаете,  почему художник нарисовал его с цветами в руках? (Хотел показать, что космонавт рад возвращению на Землю)

      – Во что одет  космонавт? (в специальный лётный костюм оранжевого цвета)

      – О чём думает Андриян Николаев, глядя вдаль? Представьте себя на месте А.Г. Николаева. Расскажите, что вы видите, что слышите, что чувствуете? (высказывания детей)

5. Рассматривание картины Н.В Овчинникова «Здравствуй Земля!»

Вопросы:

  1. В каком году была создана картина Н.В.Овчинникова
  2. К какому из жанров изобразительного искусства вы бы отнесли ее?

6. Вывод учителя:

     Картина «Здравствуй, Земля!..», написанная Н. В. Овчинниковым, хранится в Чувашском государственном художественном музее. Она посвящена лётчику-космонавту, дважды Герою Советского Союза А.Г. Николаеву. Замысел полотна появился в августе 1962 года во время первого полёта Андрияна Николаева в космос. Название будущей картины подсказал Ю.А. Гагарин, когда Н. В. Овчинников показал  космонавтам в Звёздном городке 10 эскизов. Создана картина в двух вариантах.

     Фигура А. Г. Николаева чётким силуэтом вырисовывается на фоне неба с воздушными облаками. Низкий горизонт подчёркивает монументальный строй композиции холста. Чистыми, ясными красками автор придал картине оптимистичность. Лицо космонавта озарено улыбкой, чувством исполненного долга перед Родиной.

7. В процессе беседы составляется сложный план описания картины:

  1. Н.В. Овчинников– основоположник профессионального изобразительного искусства Чувашии.
  2. Композиция.
  3. Пейзаж.
  4. Авторский замысел.
  5. Вывод.

8.. Работа над сочинением

III.Домашняя работа: завершить сочинение.

Просмотр содержимого документа

«Сочинение по картине Н.В Овчинникова «Здравствуй, Земля!» »

  • Презентации
  • ПРОЕКТ ĔÇĔ «Н.В. Овчинниковăн «Салам, çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕрлемелли материал»

ПРОЕКТ ĔÇĔ «Н.В. Овчинниковăн «Салам, çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕрлемелли материал»

Автор публикации:

Дата публикации: 17.05.2016

Краткое описание:



1

ПРОЕКТ ĔÇĔ «Н.В. Овчинниковăн «Салам, çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕ...

ПРОЕКТ ĔÇĔ «Н.В. Овчинниковăн «Салам, çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕрлемелли материал» Ĕçе пурнăçлаканĕсем: чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекен Захарова В.В Ĕçе ертсе пыраканĕ:ПМЦПК ППРО аслă преподавателĕ Рахимова Э.К. 2015 ç. чÿк уйăхĕ

2

. Проект ĕçĕн тĕллевĕ: Андриян Николаев пек вĕренме, тăрăшма вĕрентесси; тăва...

. Проект ĕçĕн тĕллевĕ: Андриян Николаев пек вĕренме, тăрăшма вĕрентесси, тăван халăха, çĕре-шыва юратма хăнăхтарасси, вĕренекенсен çыхăнуллă пуплевне аталантарасси, пĕтĕмлетÿсем тума вĕрентесси.

Благодаря этой рекламе сайт может продолжать свое существование, спасибо за просмотр.

3

Проект ĕçĕн задачисем: - тĕрлĕ литература источникĕсем çине таянса проект ĕçн...

Проект ĕçĕн задачисем: — тĕрлĕ литература источникĕсем çине таянса проект ĕçне тума çăл куçсем палăртасси, — пĕлĕве ÿстерес тĕлĕшпе маларах вĕреннĕ сведенисемпе вĕренекенсене хăйсене тĕллĕн анализ тума вĕрентесси, — ÿкерчĕксем тăвасси, — сăвă тексчĕсем тăрăх хĕвеллĕ тата таблицăлла кластер йĕркелесси. — символсене ăнлантарасси, — ĕçсене малалла пурнăçлама Power pointпа усă курма вĕрентесси. — çыру ăсталăхне аталантарасси,

4

Проект тухăçлăхĕ: Проект ĕçне ачасене активлă хутшăнтарасси. Кирлĕ материалсе...

Проект тухăçлăхĕ: Проект ĕçне ачасене активлă хутшăнтарасси. Кирлĕ материалсем пуçтарса уçă урок ирттересси. Тăван халăхпа, ун мухтавлă яш-кĕрĕмĕпе мухтанасси, Юратнă Çĕр-шывшăн хамăрăн та усăллă ĕç тăвас туйăма çĕклесси.

5

Проект актуаллăхĕ: . 1. Творчествăлла тата хăйсене тĕллĕн ĕçлесе ачасем лайăх...

Проект актуаллăхĕ: . 1. Творчествăлла тата хăйсене тĕллĕн ĕçлесе ачасем лайăхрах астуса юлаççĕ, тарăн пĕлÿ илеççĕ. 2. Ÿкерчĕк тăрăх ĕçлени тата творчествăлла ĕçсем предметпа интереслентерме май параççĕ. 3. Проект тĕрлĕ информаци ресурсĕсемпе тата компьютер технологийĕсемпе усă курма май парать. 4. Проект ĕçне пурнăçланă май вĕренекенсемпе вĕрентекенсем хушшинче туслă хутшăнусем аталанаççĕ. Ушкăнпа ĕçлесе çитĕнÿсем тума пулать, вĕренекенсене аталанма тĕрлĕ майсем пур.

6

Тĕп шухăшĕ: М.н чухл. вёй хумалла космонавт пулас тесесс.н? Çир.п сывлёх: та...

Тĕп шухăшĕ: М.н чухл. вёй хумалла космонавт пулас тесесс.н? Çир.п сывлёх: тарён п.л: чётёмлёх та кирл. чён-чён космонавт пулас тесесс.н: апла пулсан ырă ĕçсем тума çĕр çинче яланах вырăн пур

7

Проекта пурнăçлама усă курнă мелсемпе меслетсем: Суйласа илнĕ темăпа литерату...

Проекта пурнăçлама усă курнă мелсемпе меслетсем: Суйласа илнĕ темăпа литература шырани, Темăпа çыхăннă ваттисен сăмахĕсене, сăвă йĕркисене, паллă çынсем каланисене шыраса тупни, Кирлĕ материалсене ксерокопи туса илни, Уçă урок валли презентаци туни, Интернетран А.Николаев çинчен фильм шыраса тупни, А.Николоаев çинчен çырнă кĕнекесен списокне туни, Космонавтăн юратнă юрă самахĕпе кĕввине шыраса тупни, итлени, Презентаци слайчěсемпе ěçлени, Юрă итлени, пурте пěрле юрă юрлани, Кěнеке выстăвки йěркелени, Ваттисен сăмахěсемпе ěçлесси, сăмах çаврăнăшěсемпе усă кураса текст йĕркелесси.

8

Проекта хутшăнакансем Аксу районĕнчи Кивĕ Саврăшри пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп...

Проекта хутшăнакансем Аксу районĕнчи Кивĕ Саврăшри пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп шкулта 8 класра вĕренекенсемпе чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекенсем.

9

Проекта пурнăçа кĕртмелли вырăн Аксу районĕнчи Кивĕ Саврăшри пĕтĕмĕшле пĕлÿ п...

Проекта пурнăçа кĕртмелли вырăн Аксу районĕнчи Кивĕ Саврăшри пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп шкул

10

Проекта пурнăçа кĕртмелли тапхăрсем Проекта пурнăçа кĕртмелли тапхăрсем: Ĕçсе...

Проекта пурнăçа кĕртмелли тапхăрсем Проекта пурнăçа кĕртмелли тапхăрсем: Ĕçсен содержанийĕ       Хатĕрленÿтапхăрĕ   Ачасемçакĕçсенетăваççĕ: 1.Н.В. Овчинниковçырнă«Салам,Çĕр!»ÿкерчĕкĕпепаллашаççĕ, 2. Н.В.Овчинниковăнкĕскебиографинеасаилеççĕ, 3.Вĕренекенсем проекттемипе,планĕпе,ирттермеллийĕркепепаллашаççĕ, Результат: Вĕренекенсем«Салам,Çĕр!»ÿкерчĕкпепаллашрĕç,ÿкерчĕктăрăххускатнăпроблемăсенетупсапалăртрĕç,вĕренекенсемпроекттемипе,планĕпе,ирттермеллийĕркепепаллашрĕç.

11

II. Тĕп ĕç тапхăрĕ Ачасем çак ĕçсене тăваççĕ: - Вĕренекенсем хăйсене интересл...

II. Тĕп ĕç тапхăрĕ Ачасем çак ĕçсене тăваççĕ: — Вĕренекенсем хăйсене интереслентерекен ÿкерчĕке сăнама ушкăнсене пайланчĕç — Ÿкерчĕкпе çыхăннă проблема обществăра мĕнле вырăн йышăнма пултарассине палăртма шухăшларĕç. — Кластер -Сюжетлă ÿкерчĕксем тăваççĕ -Ÿкерчĕкри символсене тупса çыраççĕ, пěлтерĕшне ăнлантарса параççĕ А.Г. Николаев çинчен çырнă кĕнекесен пуххине хатĕрлеççĕ Учитель ĕçĕ: — А.Г. Николаев çинчен çырнă текстпа, сăвăсемпе, юрăсемпе паллаштарать. Результат: Ÿкерчĕке тишкерчĕç, пĕлтерĕшĕсене ăнлантарчĕç. Кластер Хускатнă проблемăсене тупса палăртрĕç

12

III. Пĕтĕмлетÿ тапхăрĕ Ачасем çак ĕçсене турĕç: 1.Материалпа усă курса: мульт...

III. Пĕтĕмлетÿ тапхăрĕ Ачасем çак ĕçсене турĕç: 1.Материалпа усă курса: мультимедиллĕ презентаци «Харсăррисен паттăрлăхне мухтав юрри юрлатпăр эпир» хатĕрлерĕç. 2. «А. Николаев – чăваш халăхĕн паттăр ывăлĕ» видеоклип йĕркелерĕç. Результат: 1.Презентаци пулчĕ 2.Учителĕн – урок: «Н.В. Овчинниковăн «Салам, Çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕрлемелли материал» темăпа 8-мĕш класра учитель уçă урок ирттерчĕ.

13

11. Теори бази Андреев, И. А. Чăваш чĕлхи программи: вырăс шкулĕн 5-9 класĕсе...

11. Теори бази Андреев, И. А. Чăваш чĕлхи программи: вырăс шкулĕн 5-9 класĕсем валли/ И. А. Андреев. – Шупашкар, 2004. Андреев, И.А., Гурьева, Р.И. Чăваш чĕлхи: вырăс шкулĕн 9-мĕш класĕ валли/ И. А. Андреев. – Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 2008. – 320 с. Дмитриева, Э. Ф. Диктант тексчĕсен пуххи: пуçламăш классен учителĕсем валли/ Э. Ф. Дмитриева. — Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 1993. – 79 с. Дмитриева, Э. Ф. Диктант тексчĕсен пуххи: V-IX классем валли/ Э. Ф. Дмитриева. — Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 1994. – 175 с. Егорова, Л.В., Михайлова, И.Р. Ачасен пуплевне аталантармалли хăнăхусем:вырăс шкулĕн IV-IXкласĕсем валли/ Л. В. Егорова, И. Р. Михайлова. – Шупашкар, 2011. – 119 с. Кузьмина, Л. Н. Чăваш чĕлхи урокĕсем: вырăс шкулĕнче усă курмалли материалсем/ Л. Н. Кузьмина. – Шупашкар: Л. А. Наумов изд-ви, 2006. – 100с. Патмар, И. А., Патмар, Э. И. Халăх ăслăлăхĕ. — 5№, 1995. Патмар, Э. И. Чăваш халăх календарĕ. Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 1995. — 112 с. Юхма Мишши. Çăлтăрсем чĕнеççĕ. Шупашкар, 1973. Константин Петров. Сенкер çăлтăр. Шупашкар, 1982.

14

Интернет серепинчи вĕренÿ ресурсĕсем: http://www.cap.ru – официальный портал...

Интернет серепинчи вĕренÿ ресурсĕсем: http://www.cap.ru – официальный портал органов власти Чувашской Республики http://www.obrazov.cap.ru – сайт Министерства образования и молодежной политики Чувашской Республики http://gov.cap.ru/main.asp?govid=121 – сайт Чувашского республиканского института образования http://www.chuvash.org –чувашский народный сайт http://cv.wikipedia.org/wiki/ – Википедия ttp://wikimaria.org/11867222/ru

15

12. Пулмалли результат Ачасен активлăхĕ, тăрăшулăхĕ, пуçарулăхĕ, ĕçченлĕхĕ. А...

12. Пулмалли результат Ачасен активлăхĕ, тăрăшулăхĕ, пуçарулăхĕ, ĕçченлĕхĕ. Ачасен тавра курăмпа ăс-хакăл аталанăвĕ, тĕпчев-шырав ăсталăхĕ. Ачасен чăвашлăхшăн тăрăшас туртăмĕ, мăнаçланас туйăмĕ тата чун-чĕри пуянланчĕ. Кластер. Презентаци.

16

13. Проекта пурнăçа кĕртни 8 класра çак темăпа уçă урок ирттерни. Космонавтик...

13. Проекта пурнăçа кĕртни 8 класра çак темăпа уçă урок ирттерни. Космонавтика кунĕ тĕлне класра фильм (презентаци) кăтартни.

17

14. Проектпа усă курасси Класра урок парасси Класс тулашĕнчи ĕçре пухнă матер...

14. Проектпа усă курасси Класра урок парасси Класс тулашĕнчи ĕçре пухнă материалпа хаçат кăларасси Шкул сайтне лартасси Шкулти ытти учительсене материалпа паллаштарасси

Тема: Сочинение по картине Н.В. Овчинникова «Здравствуй, Земля!» (слайд №1)

Тип урока: Урок развития речи

Цель: Развивать творческие способности обучающихся;

Задачи: Развивать умение писать сочинение по картине;

              Формировать умение  создавать оригинальный текст;

              Развивать речевую культуру обучающихся;

              Воспитывать любовь и уважение к своему земляку – космонавту А.Г. Николаеву.

Словарная работа: добиваться при устном ответе обучающихся полного развёрнутого

                                 ответа с использованием сложных предложений.

Оборудование: слайдовое сопровождение.

                                             Ход урока:

I.Оргмомент

II. Объяснение новой темы:

  1. Слово учителя:

          – А есть ли они, люди крылатые?

         – Есть!

         – Если есть – где же?

         – Среди нас. На земле…

                                (Из чувашских сказаний)

  1. Слово учителя: (слайд №2)

50 лет назад мы сделали первый шаг в Космос. 12 апреля 1961 года в Советском Союзе был выведен на орбиту вокруг Земли первый в мире космический корабль-спутник «Восток» с человеком на борту. Пилотом-космонавтом стал Юрий Алексеевич Гагарин. Началась новая эпоха – освоение Космоса.

   3.Слово учителя: (слайд №3)

Третьим космонавтом в нашей стране, а пятым в мире стал наш земляк, уроженец села Шоршелы Марпосадского района Андриян Григорьевич Николаев. 11-15 августа 1962 года он совершил свой первый полёт на корабле «Восток – 3». Весть об этом событии разлетелась по всему миру.

Выступление первого обучающегося с сообщением о детских и юношеских годах А.Г. Николаева. (слайд №4)

        В детстве будущего космонавта сельчане звали Ондрейкой. И сейчас ещё в школьном саду в Шоршелах по весне распускается яблоня, которую ребята так и называют – Ондрейкина. Это он, Андриян, посадил её. В Шоршелах  у космонавта родственники. Мать, Анна Алексеевна, добрая и ласковая старушка проживала в семье младшего сына Петра. Нелегко пришлось семье Николаевых в войну и послевоенные годы. Дети с малых лет трудились в колхозе, пахали, сеяли, убирали на полях хлеб.

        В соседней деревне, что рядом с Новочебоксарском, жила первая учительница Андрияна. Её звали Клавдия Ивановна.

         – Однажды, – рассказывала Клавдия Ивановна, – Андриян поднял руку и спросил: «А почему звёзды не падают? Или они висят на чём?» – «Эх ты, мой мальчик, зайка-всезнайка, – подошла я и погладила его по голове, – не прикреплены они и не повисли. Но всё-таки не падают».

        И пришлось объяснять по мере возможности строение Вселенной… А потом и сказала всем:

 – Сейчас уже самолёты и дирижабли поднимаются высоко в небо. А к тому времени, как вы подрастёте, люди, может, полетят и к звёздам. Даже, может, кто-нибудь из вас полетит.

Выступление второго обучающегося: (слайд №5)

        В пятнадцати километрах от Шоршел на берегу Волги стоит городок Сендерварри – по-русски Мариинский Посад. Здесь после школы в Марпосадском техникуме учился будущий космонавт. Впоследствии Андриян Григорьевич часто вспоминал, как он вместе со школьными друзьями шагал по пятнадцать километров в день – от родных Шоршел до техникума. Трудно было тогда. Шла война. Голодали.

        Однажды Ваня, брат Андрияна, потерял хлебную карточку. И братья целый месяц  жили на паёк одного человека. На лекциях стало клонить ко сну. Говорят, бывает такое, когда человек долго голодает. Андриян старался побороть сон: он слышал и голос преподавателя, но никак не мог полностью прийти в себя. Вдруг перед глазами появилась полная тарелка варёной картошки. Мать говорит ему: «Ешь, сынок, ешь». Вот Андриян стал есть картошку – вкусная, ай какая вкусная картошка!

        И в это самое время мать сердито говорит ему:

                 – Что ты делаешь, Николаев?

                 – Кушаю, мама.

                 – Что?.. Что кушаешь?

                 – Картошку.

Все ребята разом повернулись к нему. Услышав шарканье ног, Андриян пришёл в себя…

Выступление третьего обучающегося:

        В Марпосадском народном музее хранится трудовая характеристика Андрияна Григорьевича. В ней, в частности, говорится, что за время практики в Чебоксарском лесхозе юноша отличился знанием дела и инициативностью. Задания выполнял всегда основательно и вовремя. Умеет общаться с людьми. После окончания техникума ему вполне можно доверить пост лесного техника, помощника лесничего.

        Но другая судьба ожидала чувашского паренька Ондрейку. И где бы он ни был, как бы высоко ни поднимался Андриян, всегда с ним, в сердце, родные Шоршелы – чистые ключи и Волга, от просторов которой начинался путь к космическим высотам        

        В 1950 году его призвали в армию, Андриян стал курсантом школы воздушных стрелков. (Слайд №6), а через два года совершил первый самостоятельный полёт. «Я был в небе совершенно один! – восторгался он. – Передать словами чувства лётчика, оказавшегося один на один с небом, очень трудно, их можно сравнить разве  с первыми шагами ребёнка».

        После окончания военного училища в 1954 году ему присвоено звание лейтенанта и началась его служба военным лётчиком. В 1960 году он, пройдя успешно все испытания, был зачислен в отряд космонавтов.

Слово учителя: (Слайд №7)

А в 1970 году вместе с космонавтом Виталием Севастьяновым он совершил свой второй полёт, который длился 18 суток. В ходе экспедиции  они совершили ряд научных экспериментов.

        Героические подвиги Андрияна Николаева вдохновили  писателей, художников и композиторов. П. Хузангай, В. Давыдов-Анатри, Г. Орлов и П. Афанасьев создали поэмы. Известный чувашский поэт, драматург Яков Ухсай с восторгом писал:

                                Наши деды крыши выше

                                Не бывали никогда,

                                Но светила им над крышей

                                Недоступная звезда.

                                Ты ракету к ней направил

                                Поднял неба целину

                                И Чувашию прославил,

                                И прославил всю страну.

4. Слово учителя: (слайд №8)

Итак, перед нами картина Н.В. Овчинникова «Здравствуй, Земля!..» (Обучающиеся рассматривают картину, делятся первыми впечатлениями)

Выступление обучающегося (о творчестве художника Н. Овчинникова): (Слайд №9)

        Н.В. Овчинников – профессор живописи, народный художник СССР, лауреат Государственной премии Чувашской Республики. Учился в Институте живописи, скульптуры и архитектуры им. Репина в Ленинграде (Санкт-Петербурге). Главной темой его произведений в 50-70 гг ХХ века являлась современность, его герои, его время – герои-победители, время победителей, время активного действия. Поэтическое восприятие мира прослеживается в его пейзажной живописи. Пейзаж присутствует во всех его тематических картинах как сфера действия человека, его многотрудного творчества. (демонстрация картин «Первая борозда» (сл.№10), «Трудовая Волга» (сл. №11), «Трудные километры»( сл.№12), «Лесорубы» (сл. №13).

5. Слово учителя: Величайшие события времени – подвиги человека в освоении космического пространства, полёт нашего земляка А.Г. Николаева в космос – глубоко взволновали Н.В. Овчинникова, вдохновили на создание новых произведений. В творчестве художника начинается новый этап, рождается космическая тема.

        Беседа по картине: (Слайд №14)

 – Что изобразил художник на картине «Здравствуй, Земля!..»? ( И портрет А.Г. Николаева, и пейзаж)

 – Кто изображён на переднем плане? (А.Николаев, Художник хотел подчеркнуть, что он на этом полотне самый главный).

 –  Больше половины пейзажа занимает небо. Почему художник отдаёт предпочтение в пейзаже небу? (Потому что А. Николаев – космонавт, он покорил небо. Художник взаимосвязывает небо и космонавта.)

 – Какое здесь небо? (светлое, чистое, с дымкой только что спустившегося корабля…)

 – Какие качества можно увидеть в характере А.Г. Николаева? (Сильный, уверенный, радостный, мужественный…)

         – Что в руке у Николаева? (Полевые цветы)

         – Как вы думаете,  почему художник нарисовал его с цветами в руках? (Хотел показать, что космонавт рад возвращению на Землю)

         – Во что одет  космонавт? (в специальный лётный костюм оранжевого цвета)

         – О чём думает Андриян Николаев, глядя вдаль? Представьте себя на месте А.Г. Николаева. Расскажите, что вы видите, что слышите, что чувствуете? (высказывания детей)

Мне кажется, здесь будут уместны стихи:

                        Люблю тебя, моя Земля,

                        За твой простор бескрайний,

                        Люблю твои леса, поля

                        И душу греющие воды.

6. Вывод учителя:

        Картина «Здравствуй, Земля!..», написанная Н. В. Овчинниковым, хранится в Чувашском государственном художественном музее. Она посвящена лётчику-космонавту, дважды Герою Советского Союза А.Г. Николаеву. Замысел полотна появился в августе 1962 года во время первого полёта Андрияна Николаева в космос. Название будущей картины подсказал Ю.А. Гагарин, когда Н. В. Овчинников показал  космонавтам в Звёздном городке 10 эскизов. Создана картина в двух вариантах.

        Фигура А. Г. Николаева чётким силуэтом вырисовывается на фоне неба с воздушными облаками. Низкий горизонт подчёркивает монументальный строй композиции холста. Чистыми, ясными красками автор придал картине оптимистичность. Лицо космонавта озарено улыбкой, чувством исполненного долга перед Родиной.

7. Работа над сочинением

III.Домашняя работа: завершить сочинение.

Resource id #6292

ПРОЕКТ ĔÇĔ«Н.В. Овчинниковăн «Салам, çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕрлемелли материал» Ĕçе пурнăçлаканĕсем: чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекен Захарова В.В Ĕçе ертсе пыраканĕ:ПМЦПК ППРО аслă преподавателĕ Рахимова Э.К.2015 ç. чÿк уйăхĕ

.Проект ĕçĕн тĕллевĕ: Андриян Николаев пек вĕренме, тăрăшма вĕрентесси; тăван халăха, çĕре-шыва юратма хăнăхтарасси; вĕренекенсен çыхăнуллă пуплевне аталантарасси; пĕтĕмлетÿсем тума вĕрентесси.

Проект ĕçĕн задачисем:- тĕрлĕ литература источникĕсем çине таянса проект ĕçне тума çăл куçсем палăртасси; — пĕлĕве ÿстерес тĕлĕшпе маларах вĕреннĕ сведенисемпе вĕренекенсене хăйсене тĕллĕн анализ тума вĕрентесси;- ÿкерчĕксем тăвасси;- сăвă тексчĕсем тăрăх хĕвеллĕ тата таблицăлла кластер йĕркелесси.- символсене ăнлантарасси;- ĕçсене малалла пурнăçлама Power pointпа усă курма вĕрентесси.- çыру ăсталăхне аталантарасси;

Проект тухăçлăхĕ:Проект ĕçне ачасене активлă хутшăнтарасси.Кирлĕ материалсем пуçтарса уçă урок ирттересси.Тăван халăхпа, ун мухтавлă яш-кĕрĕмĕпе мухтанасси; Юратнă Çĕр-шывшăн хамăрăн та усăллă ĕç тăвас туйăма çĕклесси.

Проект актуаллăхĕ:. 1. Творчествăлла тата хăйсене тĕллĕн ĕçлесе ачасем лайăхрах астуса юлаççĕ, тарăн пĕлÿ илеççĕ. 2. Ÿкерчĕк тăрăх ĕçлени тата творчествăлла ĕçсем предметпа интереслентерме май параççĕ. 3. Проект тĕрлĕ информаци ресурсĕсемпе тата компьютер технологийĕсемпе усă курма май парать. 4. Проект ĕçне пурнăçланă май вĕренекенсемпе вĕрентекенсем хушшинче туслă хутшăнусем аталанаççĕ. Ушкăнпа ĕçлесе çитĕнÿсем тума пулать, вĕренекенсене аталанма тĕрлĕ майсем пур.

Тĕп шухăшĕ:М.н чухл. вёй хумалла космонавт пулас тесесс.н?Çир.п сывлёх: тарён п.л: чётёмлёх та кирл. чён-чён космонавт пулас тесесс.н: апла пулсан ырă ĕçсем тума çĕр çинче яланах вырăн пур

Проекта пурнăçлама усă курнă мелсемпе меслетсем:Суйласа илнĕ темăпа литература шырани;Темăпа çыхăннă ваттисен сăмахĕсене, сăвă йĕркисене, паллă çынсем каланисене шыраса тупни;Кирлĕ материалсене ксерокопи туса илни;Уçă урок валли презентаци туни, Интернетран А.Николаев çинчен фильм шыраса тупни;А.Николоаев çинчен çырнă кĕнекесен списокне туни;Космонавтăн юратнă юрă самахĕпе кĕввине шыраса тупни, итлени;Презентаци слайчěсемпе ěçлени;Юрă итлени, пурте пěрле юрă юрлани;Кěнеке выстăвки йěркелени;Ваттисен сăмахěсемпе ěçлесси, сăмах çаврăнăшěсемпе усă кураса текст йĕркелесси.

Проекта хутшăнакансемАксу районĕнчи Кивĕ Саврăшри пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп шкулта 8 класра вĕренекенсемпе чăваш чĕлхипе литературине вĕрентекенсем.

Проекта пурнăçа кĕртмелли вырăнАксу районĕнчи Кивĕ Саврăшри пĕтĕмĕшле пĕлÿ паракан тĕп шкул

Проекта пурнăçа кĕртмелли тапхăрсем{5C22544A-7EE6-4342-B048-85BDC9FD1C3A}Проекта пурнăçа кĕртмелли тапхăрсем:Ĕçсен содержанийĕ   Хатĕрленÿ тапхăрĕ  Ачасем çак ĕçсене тăваççĕ:1.Н.В. Овчинников çырнă «Салам, Çĕр!» ÿкерчĕкĕпе паллашаççĕ;2. Н.В. Овчинниковăн кĕске биографине аса илеççĕ;3.Вĕренекенсем проект темипе, планĕпе, ирттермелли йĕркепе паллашаççĕ; Результат: Вĕренекенсем «Салам, Çĕр!» ÿкерчĕкпе паллашрĕç, ÿкерчĕк тăрăх хускатнă проблемăсене тупса палăртрĕç, вĕренекенсем проект темипе, планĕпе, ирттермелли йĕркепе паллашрĕç.

II. Тĕп ĕç тапхăрĕАчасем çак ĕçсене тăваççĕ:- Вĕренекенсем хăйсене интереслентерекен ÿкерчĕке сăнама ушкăнсене пайланчĕç- Ÿкерчĕкпе çыхăннă проблема обществăра мĕнле вырăн йышăнма пултарассине палăртма шухăшларĕç.- Кластер-Сюжетлă ÿкерчĕксем тăваççĕ-Ÿкерчĕкри символсене тупса çыраççĕ, пěлтерĕшне ăнлантарса параççĕА.Г. Николаев çинчен çырнă кĕнекесен пуххине хатĕрлеççĕ Учитель ĕçĕ: — А.Г. Николаев çинчен çырнă текстпа, сăвăсемпе, юрăсемпе паллаштарать.Результат:Ÿкерчĕке тишкерчĕç, пĕлтерĕшĕсене ăнлантарчĕç.Кластер Хускатнă проблемăсене тупса палăртрĕç

III. Пĕтĕмлетÿ тапхăрĕАчасем çак ĕçсене турĕç:1.Материалпа усă курса: мультимедиллĕ презентаци «Харсăррисен паттăрлăхне мухтав юрри юрлатпăр эпир» хатĕрлерĕç.2. «А. Николаев – чăваш халăхĕн паттăр ывăлĕ» видеоклип йĕркелерĕç.Результат:1.Презентаци пулчĕ2.Учителĕн – урок: «Н.В. Овчинниковăн «Салам, Çĕр!» картини тăрăх сочинени çырса хатĕрлемелли материал» темăпа 8-мĕш класра учитель уçă урок ирттерчĕ.

11. Теори базиАндреев, И. А. Чăваш чĕлхи программи: вырăс шкулĕн 5-9 класĕсем валли/ И. А. Андреев. – Шупашкар, 2004. Андреев, И.А., Гурьева, Р.И. Чăваш чĕлхи: вырăс шкулĕн 9-мĕш класĕ валли/ И. А. Андреев. – Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 2008. – 320 с. Дмитриева, Э. Ф. Диктант тексчĕсен пуххи: пуçламăш классен учителĕсем валли/ Э. Ф. Дмитриева. — Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 1993. – 79 с.Дмитриева, Э. Ф. Диктант тексчĕсен пуххи: V-IX классем валли/ Э. Ф. Дмитриева. — Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 1994. – 175 с. Егорова, Л.В., Михайлова, И.Р. Ачасен пуплевне аталантармалли хăнăхусем:вырăс шкулĕн IV-IXкласĕсем валли/ Л. В. Егорова, И. Р. Михайлова. – Шупашкар, 2011. – 119 с.Кузьмина, Л. Н. Чăваш чĕлхи урокĕсем: вырăс шкулĕнче усă курмалли материалсем/ Л. Н. Кузьмина. – Шупашкар: Л. А. Наумов изд-ви, 2006. – 100с.Патмар, И. А., Патмар, Э. И. Халăх ăслăлăхĕ. — 5№, 1995. Патмар, Э. И. Чăваш халăх календарĕ. Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 1995. — 112 с.Юхма Мишши. Çăлтăрсем чĕнеççĕ. Шупашкар, 1973.Константин Петров. Сенкер çăлтăр. Шупашкар, 1982.

Интернет серепинчи вĕренÿ ресурсĕсем:http://www.cap.ru – официальный портал органов власти Чувашской Республикиhttp://www.obrazov.cap.ru – сайт Министерства образования и молодежной политики Чувашской Республикиhttp://gov.cap.ru/main.asp?govid=121 – сайт Чувашского республиканского института образованияhttp://www.chuvash.org –чувашский народный сайтhttp://cv.wikipedia.org/wiki/ – Википедияttp://wikimaria.org/11867222/ru

12. Пулмалли результатАчасен активлăхĕ, тăрăшулăхĕ, пуçарулăхĕ, ĕçченлĕхĕ.Ачасен тавра курăмпа ăс-хакăл аталанăвĕ, тĕпчев-шырав ăсталăхĕ.Ачасен чăвашлăхшăн тăрăшас туртăмĕ, мăнаçланас туйăмĕ тата чун-чĕри пуянланчĕ.Кластер. Презентаци.

13. Проекта пурнăçа кĕртни8 класра çак темăпа уçă урок ирттерни.Космонавтика кунĕ тĕлне класра фильм (презентаци) кăтартни.

14. Проектпа усă курассиКласра урок парассиКласс тулашĕнчи ĕçре пухнă материалпа хаçат кăларассиШкул сайтне лартассиШкулти ытти учительсене материалпа паллаштарасси



Светило науки — 2 ответа — 0 раз оказано помощи

Н.В. Овчинников – профессор живописи, народный художник СССР, лауреат Государственной премии Чувашской Республики. Учился в Институте живописи, скульптуры и архитектуры им. Репина в Ленинграде (Санкт-Петербурге). Главной темой его произведений в 50-70 гг ХХ века являлась современность, его герои, его время – герои-победители, время победителей, время активного действия. Поэтическое восприятие мира прослеживается в его пейзажной живописи. Пейзаж присутствует во всех его тематических картинах как сфера действия человека, его многотрудного творчества. (демонстрация картин «Первая борозда» «Трудовая Волга» ,«Трудные километры»,«Лесорубы»

Величайшие события времени – подвиги человека в освоении космического пространства, полёт нашего земляка А.Г. Николаева в космос – глубоко взволновали Н.В. Овчинникова, вдохновили на создание новых произведений. В творчестве художника начинается новый этап, рождается космическая тема.

Картина «Здравствуй, Земля!..», написанная Н. В. Овчинниковым, хранится в Чувашском государственном художественном музее. Она посвящена лётчику-космонавту, дважды Герою Советского Союза А.Г. Николаеву. Замысел полотна появился в августе 1962 года во время первого полёта Андрияна Николаева в космос. Название будущей картины подсказал Ю.А. Гагарин, когда Н. В. Овчинников показал космонавтам в Звёздном городке 10 эскизов. Создана картина в двух вариантах.

Фигура А. Г. Николаева чётким силуэтом вырисовывается на фоне неба с воздушными облаками. Низкий горизонт подчёркивает монументальный строй композиции холста. Чистыми, ясными красками автор придал картине оптимистичность. Лицо космонавта озарено улыбкой, чувством исполненного долга перед Родиной.

Н.В. Овчинников – профессор живописи, народный художник СССР, лауреат Государственной премии Чувашской Республики. Учился в Институте живописи, скульптуры и архитектуры им. Репина в Ленинграде (Санкт-Петербурге). Главной темой его произведений в 50-70 гг ХХ века являлась современность, его герои, его время – герои-победители, время победителей, время активного действия. Поэтическое восприятие мира прослеживается в его пейзажной живописи. Пейзаж присутствует во всех его тематических картинах как сфера действия человека, его многотрудного творчества. (демонстрация картин «Первая борозда» «Трудовая Волга» ,«Трудные километры»,«Лесорубы»

Величайшие события времени – подвиги человека в освоении космического пространства, полёт нашего земляка А.Г. Николаева в космос – глубоко взволновали Н.В. Овчинникова, вдохновили на создание новых произведений. В творчестве художника начинается новый этап, рождается космическая тема.

Картина «Здравствуй, Земля!..», написанная Н. В. Овчинниковым, хранится в Чувашском государственном художественном музее. Она посвящена лётчику-космонавту, дважды Герою Советского Союза А.Г. Николаеву. Замысел полотна появился в августе 1962 года во время первого полёта Андрияна Николаева в космос. Название будущей картины подсказал Ю.А. Гагарин, когда Н. В. Овчинников показал космонавтам в Звёздном городке 10 эскизов. Создана картина в двух вариантах.

Фигура А. Г. Николаева чётким силуэтом вырисовывается на фоне неба с воздушными облаками. Низкий горизонт подчёркивает монументальный строй композиции холста. Чистыми, ясными красками автор придал картине оптимистичность. Лицо космонавта озарено улыбкой, чувством исполненного долга перед Родиной.

Понравилась статья? Поделить с друзьями:
  • Н а шапиро готовимся к сочинению тетрадь практикум для развития письменной речи 8 класс
  • Н а сенина подготовка к егэ 2010
  • Н а некрасов возобновил издание журнала современник егэ 2022
  • Н а волгин социальная политика учебник м издательство экзамен 736 с 2003
  • Мясные продукты на складах хранят в огромных морозильных камерах егэ ответы